Historia Szkoły

Nasza Historia

Historia Szkoły im. Marii Skłodowskiej-Curie

7 Listopada, 1969 – Założenie Szkoły

Założenie Polskiej Szkoły Dokształcającej im. Marii Skłodowskiej-Curie przy Parafii Najświętszego Serca Jezusa w Irvington, NJ przez panią Izabelę Sołohub, mamę, której zależało, aby jej dzieci mówiły po polsku.

Szkoła mieściła się w budynku szkoły parafialnej i uczęszczało do niej około 200 uczniów. Dzieci uczyły się języka polskiego, historii i geografii Polski oraz tańców ludowych.

Uroczyście obchodzono polskie święta narodowe i kościelne, które były okazją do spotkań.

licznie mieszkających w okolicach kościoła, polskich emigrantów. Dla wielu z nich były to jedyne okazje do rozmów w ojczystym języku.

Wspaniale działający Zespół Taneczny prezentował polskie tańce ludowe a szkolny chór dawał koncerty polskich pieśni narodowych uświetniając również uroczystości organizowane przez Urząd Miasta Irvington i Seaton Hall University.

Rok 2000 – 30-lecie Szkoły

Szkoła otrzymuje piękny, wykonany ręcznie w Polsce, Sztandar ufundowany przez Rodziców naszych uczniów.

Rok 2002 – Przeniesienie Szkoły

Przeniesienie Polskiej Szkoły do budynku Konwentu Parafialnego przy 6 Smalley Terrace.

Program szkoły został dostosowany do nowych potrzeb uczęszczających do niej uczniów. Otwarto Oddział Przedszkolny dla dzieci w wieku od 3 do 5 lat oraz IX klasę Liceum Polskiego. Do obowiązującego programu CPSD włączono naukę muzyki, która ułatwiała naukę języka polskiego oraz przybliżała zmiany zachodzące w polskiej kulturze.

Rok 2007

Pierwsza matura w historii PSD im. M. Skłodowskiej-Curie.

Rok 2010

Uroczyste obchody 40-lecia szkoły.

Rok 2019/20

Uroczyste obchody 50-lecia szkoły.

Rok 2020

Mała liczba uczniów w klasach, która sprzyja indywidualnej pracy z uczniem oraz przestrzeganie wprowadzonego Regulaminu „Covidowego” podczas pandemii, przyczyniły się do nieprzerwanej nauki w szkole przez cały rok szkolny.

Rok 2022

Szkoła realizuje program nauki języka polskiego, historii i geografii Polski, muzyki, religii z dostępnością przyjęcia Sakramentów Komunii i Bierzmowania na miejscu. Uczniowie mają możliwość wykorzystania swoich talentów w Teatrzyku Szkolnym, w corocznych Jasełkach, w konkursach plastycznych, recytatorskich. Priorytetem szkoły jest stworzenie „szkoły – domu polskiego” z mową polską, tradycjami i rodzinną polską atmosferą.